Аеродроми прилагођени особама са оштећеним видом

Фото: Аеродроми Црне Горе

Инфраструктура Аеродрома Црне Горе постала је приступачна за самостално кретање и функционисање особа са оштећеним видом. Извршни директор Владан Драшковић је на Аеродрому Подгорица представио резултате пројекта “Иновативне услуге транспорта за особе потпуно и дјелимично оштећеног вида – ДАНОВА” који се финансира из средстава Европске уније.
Директор Савеза слијепих Црне Горе, Горан Мацановић истакао је да је сада особама са потпуно и дјелимично оштећеним видом задовољство да буду њихови корисници.
Аеродроми Црне Горе сада су једна, можда и најприступачнија институција за особе са оштећеним видом“, казао је Мацановић. Оно што је мени веома важно као грађанину Црне Горе је и то да ће и сваког туристу са оштећеним видом који дође на Аеродроме Црне Горе дочекати тактилне траке које воде до пасошке контроле и што ће имати приоритет приликом преласка границе“.
Мацановић очекује да ће се остале установе угледати на Аеродроме Црне Горе.
-Надам се да ће АЦГ бити примјер у вези са тим како институције система, тако и она предузећа која пружају услуге широј јавности, треба да унаприједе своје услуге како би равноправно и пружале достајанствено коршћење од стране особа са оштећеним видиом“, навео је Мацановић.
Међу првим путницима који су практично искусили нову инфраструктуру, од изласка из аутомобила до авиона и назад, био и предсједник Организације слијепих за Бар и Улцињ, Веселин Јокетић.
-Приликом доласка, сусреле су ме стазе водитеље, захваљујући којима сам, уз асистента, дошао до шалтера. Ту сам срео љубазно особље које ме је дискретно питало да ли сам особа инвалидитетом што сам потврдио али и рекао да ми није потребна асистенција. Ваша колегиница ми је, међутим, скренула пажњу да јој је та информација потребна у случају неких евентуалних ванредних дешавања. Приликом повратка, на самом уласку у аеродромску зграду, дискретно ми је пришла службеница која ме је питала да ли ми треба асистенција до пасошке контроле с обзиром на то да су велике гужве. Наравно да сам прихватио ту понуду. Одушевљен сам љубазношћу и дискретношћу особља Аеродрома Црне Горе, као и стазама водиљама, тактилним писмом и оријентационом мапом“, казао је Јокетић.
Руководитељка пројекта у име АЦГ, Нина Планинић представила је опрему која је инсталирана и поручила да ће “Аеродроми Црне Горе наставити да буду примјер позитивне праксе у свим сферама, а посебно у контексту једнаког третмана, поштовања личности и достојанства особа са инвалидитетом
Она је подсјетила да је раније дио запослених Аеродрома Црне Горе, који су у директном контакту са путницима, успјешно завршио и практичну обуку у циљу побољшања услуга земаљског опслуживања путника потпуно и дјелимично оштећеног вида.
Представљању резултата пројекта, осим особља АЦГ и чланова Савеза слијепих, присуствовали су и представници НВО Млади са хендикепом, Министарства капиталних инвестиција, Министарства европских послова, Агенције за цивилно ваздухопловство, Управе полиције, Управе прихода и царина, Аир Монтенегра, Главног града и Луке Котор.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here