РТХН у сарадњи са глобалном кинеском медијском кућом CCTV News Content Co., Ltd реализује серијал видео записа и прича из НР Кине
Члан Политичког бироа Централног комитета Комунистичке партије Кине (КПК) Јанг Ђијечи, састао се јуче у Цириху са америчким савјетником за националну безбједност Џејком Саливаном. На састанку су се сложили да ће предузети мјере, слиједећи дух телефонског разговора између шефова држава Кине и САД-а одржаног 10. септембра, те радити заједно на повратку билатералних односа на прави колосјек здравог и сталног развоја.
Том приликом, двије стране су изразиле заједничку вољу за јачањем стратешке комуникације, правилним управљањем разликама, избјегавањем сукоба и конфронтација и тражењем обостране користи и добитним резултатима, дајући одговоре на „питање вијека“ – како се правилно бавити кинеско-америчким односима. Посљедњих година, кинеско-амерички односи су се благо погоршали, јер су САД направиле погрешне процјене Кине и погрешно разумјеле билатералне односе. Стога је јачање стратешке комуникације између двије стране, кључно за враћање кинеско-америчких односа на прави пут.
САД би требало да дубоко разумију природу обостране користи и односа између двије земље. Током састанка, кинеска страна је јасно изразила противљење дефиницији „конкуренције“ у кинеско-америчким односима, што је исправљање неспоразума неких људи у САД-у. Истовремено, САД би требало правилно да разумију кинеску унутрашњу и спољну политику и стратешке намјере. Кина је више пута наглашавала да нема намјеру да изазове нити замјени САД, већ настоји да стално надмашује себе.
Кина нема стратегију за хегемонију, само развојну стратегију. Сврха је омогућити кинеском народу да посједује добар живот. Највећи изазов са којим се САД суочавају увијек долази изнутра, па би се могао заснивати и на томе да добро ради своје послове.
Спољни свијет је примјетио да су САД недавно дале позитивне изјаве о кинеско-америчким односима, укључујући намјеру да ограниче развој Кине, избјегну нови Хладни рат и придржавају се кинеске политике. Ове изјаве су веома важне, али поступци говоре више од ријечи. САД не могу рећи да немају намјеру да задрже Кину, док користе сва средства за сузбијање државе. САД требају озбиљно да поштују кинески суверенитет, безбједност и развојне интересе и да престану да користе питања попут Тајвана, Хонгконга, Синђијанга, Тибета, кинеских поморских простора и људских права за мјешање у кинеска унутрашња питања. Ово је предуслов за враћање кинеско-америчких односа на прави пут.
Историја и стварност су доказали да ће сукоб између Кине и САД-а нанијети озбиљну штету објема земљама и свијету, док ће сарадња користити и земљама и свијету. Из тог разлога, премијер Сингапура Ли Хсиен Лунг, позвао је ове двије земље, на форуму безбједности у Аспену, да напорно раде на међусобном контакту, како би избјегле сукоб који би био погубан за обје стране и за цијели свијет. Такође се надао да ће САД промјенити оштру линију према Кини.
Овогодишња два састанка на високом нивоу, показала су спремност за дијалог и сарадњу коју свијет очекује. Избјегавање сукоба и конфронтације и тражење обостране користи и добитне ситуације, Кина и САД не само да морају да одржавају редован дијалог и комуникацију, већ и да убрзају примјену консензуса о позиву двојице шефова држава.
Припремила: Ванг Пинг