У хотелу Лајтхаус (Lighthouse) у Игалу током јуна, јула и августа остварено је 95 одсто прихода из 2019. године, док је промет у септембру на нивоу 50 одсто у односу на ту рекордну годину прије пандемије. У овом хотелу није било предсезоне, најава за октобар скоро и да нема, па су пројекције да ће остварени промет на годишњем нивоу бити око 65 одсто промета из 2019.
Извршни директор хотела Јован Вукаловић каже да обзиром на околности и епидемиолошку ситуацију у првој половини године, могу бити задовољни оствареним резултатима у „шпицу“ туристичке сезоне.
– Ипак, морамо узети у обзир чињеницу да предсезоне уопште није било, као и да ће постсезона бити далеко испод прије пандемијског периода, будући да су већ сада наши смјештајни капацитети готово празни, док у угоститељском дијелу тренутно остварујемо промет који је на нивоу само 50 одсто промета из 2019. године. Сходно наведеном, ентузијазам који је владао током јула и августа је нестао, па се већ сада поново суочавамо са проблемом неупослених капацитета – казао је Побједи Вукаловић.
Хотел Лајтхаус је прве госте примио тек у јуну, па тако предсезоне није ни било.
– За период јун, јул и август остварили смо реализацију од 95 одсто прихода из 2019. године (за исти упоредни период), док је промет у септембру на нивоу 50 одсто од промета из рекордне године. Додатно нас брине што немамо баш никаквог интересовања за октобар. Сходно свему наведеном, наше пројекције су да ће остварени промет на годишњем нивоу бити око 65 одсто промета из 2019. године – казао је Вукаловић.
Као проблеме наводи борбу са пандемијом којој смо сви као друштво морали бити посвећенији.
– Превасходно мислим на процес вакцинације становништва као и доношење мјера које неће никога дискриминисати али и придржавања мјера. Пад промета и резервација које имамо у септембру у великој мјери је резултат погоршања епидемиолошке ситуације у земљи – казао је Вукаловић.
Поред ових „ванредних“ проблема, каже и да је ова година још више изразила проблем огромне сезоналности, односно проблема са којима се сусријећемо у „шпицу“.
– И ове године у јулу, а нарочито у августу сусрели смо се са саобраћајним колапсом, нехигијеном на јавним површинама, буком и хроничним недостатком паркинг простора – наводи Вукаловић.
Наводи и још један проблем са којим се сусријећемо дуги низ година, а то је недостатак квалификоване радне снаге у Црној Гори, усљед чега су били приморани да ангажују запослене из региона.
– Без рјешавања проблема недостатка стучног кадра, нема дугорочног развоја туризма – навео је Вукаловић.
За сљедећу године је најбитније, по његовим ријечима активно радити на процесу имунизације становништва.
– Без повољне здравствене ситуације не можемо очекивати добру сезону, а све са циљем да као и прије пандемије сезона почне у априлу и траје до краја октобра, а не да имамо све краћи и више оптререћен „шпиц“. Будући да је извјесно да ће ова пандемија потрајати, потребно је већ крајем ове године информисати јавност о мјерама које ће важити током наредне сезоне, како би туристичка привреда могла планирати активности са партнерима из иностранства – казао је Вукаловић.