РТХН у сарадњи са глобалном кинеском медијском кућом CCTV News Content Co., Ltd реализује серијал видео записа и прича из НР Кине.
Kинески државни савјетник и министар спољних послова Ванг Ји разговарао је јуче са америчким државним секретаром Ентонијем Блинкеном о развоју ситуације у Авганистану, саопштило је Министарство спољних послова Kине.
Ванг Ји је рекао да Сједињене државе треба да играју конструктивну улогу у помагању Авганистану да се стабилизује, да спријече хаос и обнове мир.
„Нагло повлачење снага Сједињених држава већ је проузроковало озбиљан негативан утицај на ситуацију у Авганистану. Ако је следећи корак створити нове проблеме, то није одговоран став“, рекао је Ванг.
Ванг Ји је рекао да је Kина спремна да комуницира и има дијалог са Сједињеним државама о ситуацији у Авганистану, тако да у тој земљи више не дође до новог рата или хуманитарне катастрофе.
Ванг Ји је изјавио да су Kина и Сједињене државе сталне чланице Савјета безбједности УН-а и важни учесници савременог међународног система. Kина и Сједињене државе треба да раде заједно на глобалним изазовима као што очекује међународна заједница. Америчка страна треба да заустави политичко угњетавање и бесмислена ограничења против Kине.
Kључ мирне коегзистенције две највеће економије свијета јесте да поштују међународне историјске и културне традиције, основне интересе и главне забринутости, изабран политички систем и развојни пут, као и основне норме међународне заједнице, као што су немјешање у унутрашње послове и мирно рјешавање спорова.
Ентони Блинкен је рекао да Сједињене државе признају да о будућности Авганистана треба да одлучи његов народ и позивају талибане да осигурају безбједност свих људи који желе да напусте Авганистан.
Он је такође рекао да тренутна ситуација у Авганистану улази у критичну фазу. Талибани треба да направе чист прекид са свим терористичким снагама и врате се у главни ток авганистанске политике. САД очекују да ће Kина играти важну улогу у томе, рекао је Блинкен.
Блинкен је рекао да је веома важно да Сједињене државе и Kина одрже комуникацију о главним међународним и регионалним питањима. Он се сложио да је постизање мирне коегзистенције Сједињених држава и Kине заједнички циљ и изразио је наду да ће обје стране тражити и развити сарадњу.