РТХН у сарадњи са глобалном кинеском медијском кућом CCTV News Content Co., Ltd реализује серијал видео записа и прича из НР Кине.
Прва група генератора из хидроелектране Баихетан, друге по величини на свијету након бране Три клисуре, пуштена је у рад у понедјељак ујутру.
Очекује се да ће брана Баихетан, подигнута на реци Ђинша и у горњем дијелу реке Јангце у југозападној Kини, бити дио плана земље да достигне врхунац емисије угљеника и постане угљенично неутрална држава у наредним деценијама.
Тај мегапројекат има капацитет од 16 милиона киловата и могао би да производи више од 62 милијарде киловат-сати електричне енергије годишње.
Заједно са осталим електранама у близини, та хидроелектрана помаже у формирању највећег свјетског коридора за нову енергију.
Заменик директора Kанцеларије за технологију при Одељењу за инжењеринг и градњу Баихетан, Џоу Менгсија рекао је да цће хидроенергија коју ће Баихетан обезбедити смањити годишњу потрошњу стандардног угља за 19,68 милиона тона и смањити емисију угљен-диоксида за 51,6 милиона тона годишње.
Kинеска влада је најавила да ће до 2030. достићи врхунац емисије и да ће постати угљенично неутрална до 2060. године. Да би се постигли ти циљеви, очекује се да ће производња хидроенергије у Kини удвостручити, односно достићи 760 милиона киловата. Та цифра, према речима Џоуа, сугерише да је потенцијал развоја чисте енергије у земљи и даље у великој мјери неискоришћен.
У погледу инсталираног капацитета, та брана је само секундарна иконичној брани Три клисуре у централној провинцији Хубеи, али каже се да је „најпаметнија“ на свијету, захваљујући технологијама које омогућавају прецизну контролу вештачком интелигенцијом над мешањем цемента и хлађењем.