Књижевни програм пете сајамске вечери био је посвећен најмлађој публици. На Тргу Белависта, у оквиру 23. издања ове међународне манифестације писац Дејан Алексић представио је своју збирку поезије за дјецу „Џинови, страшила и нешто треће“. Вече је протекло у ведром, интерактивном тону, у духу онога што овај аутор његује као суштину свог рада са младима.
-Мислим да су овакве манифестације важне сваком писцу, без обзира што поједини писци више воле рад у тихом окружењу, непосредан сусрет са публиком , а посебно са дјецом, драгоцјен је и инспиративан. Вечерас је било лепо, спонтано и интерактивно, све оно што ја волим да његујем, рекао је Алексић.

Дејан Андрић представио је синоћ збирку поезије Џинови, страшила и нешто треће“. Аутор је оставио простор да оно „нешто треће“ остане недоречено, али не и непримјећено – као позив на машту, радозналост и истраживање.
-Загонетност и тајна су основни елементи у књижевности за дјецу и у стваралаштву за дјецу уопшште. Остаје недоречено, а подстиче имагинацију, радозналост, потребу за откривањем. Књижевност треба да подстакне дјецу на трагање за новим, на освајање свијета и стварности, истакао је Алексић.

Једна од централних тема разговора била је и улога књиге у савременом добу, обиљеженом дигиталним уређајима и кратким формама садржаја.
-Живимо у дигиталној ери у којој књига има слабију стартну позицију у односу на, неке друге медије и уређаје, рецимо у односу на телефон. Тешко је одбранити књигу и страст за читањем у овакво вријеме са дјецом која су окружена свим тим технолошким достигнућима. Нисам против нових технологија, али је важно у свему томе сачувати мјесто књиге. То је оно на чему инсистирам Али када дјеца имају прилику да сретну писца уживо, да са њим разговарају, и ако бар на 45 минута он буде занимљивији од мобилног телефона, то је огроман успјех, нагласио је Алексић.
Наступ овог истакнутог аутора подсјетио је колико је важна жива реч, разговор и интеракција са дјецом – као начин да се књига, и у дигиталном добу, сачува као блиска, жива и важна.
На Тргу Белависта, у оквиру 23. издања ове међународне манифестације наступио је дјечији хор Основне школе „Милан Вуковић“.

Чланови Удружења умјетника „Високо Ц“ из Новог Сада извели су оперску представу „Лав и миш“. Чланови овог удружења Форму опере за дјецу његују већ 10 година. Чланови удужења Високо Ц“ из Новог Сада су солисти опере у Српском народном позоришту у Новом Саду и Марина Микић која свира клавир.
– Прича Лав и миш доноси поуку да треба свакога да уважимо, да будемо пристојни, да пазимо како разговарамо са другима, да није важна снага него интелигенција, то је порука ове басне коју смо ми прерадили и преточили у музику. Имам ту срећу да радим и са најмлађима, од вртића до мојих студената на Академији. Ово ми је можда и најмилији сегмент којим се бавим засто што је са дјецом заправо најљеше радити. Ту је све искрено и лијепо, каже Микић.

Новски малишани пажљиво су пратили оперску представу „Лав и миш“.

Књижевни програм Трг од књиге вечерас је резервисан је за представљање књиге “Ми некад и сад” Александра Мисојчића. Модератор је Татјана Петернек, Босиљка Кулишић и Николас Морета- музички интермецо на Тргу Херцега Стјепана на Белависти у 21 час.
Нешто касније, од 22 часа биће представљена књига -НГДЛ, Маринка Арсића, добитника НИН-ове награде. Модератори су Младен Весковић и Александар Јерков. Програм се одржава на Тргу Херцега Стјепана на Белависти.