Током контроле 28 купалишта у Херцег Новом инспектори су евидентирали 18 неправилности које се углавном односе на непоштовање правилника о ослобађању половине плаже од мобилијара и непостојање довољног броја спасилаца.
Предјседник радне групе за припрему и праћење туристичке сезоне, Далибор Ђерић каже да су инспектори у протеклом периоду изрекли мање казни у Херцег Новом него претходних година, јер у већини случајева дјелују превентивно. Репресивне мјере, како истиче, се примјењу у случају рада на црно и сиве економије.
-Од укупно 18 неправилности инспектори су изрекли пет указивања као најблажу мјеру и четири рјешења о забрани обављања дјелатности. Издали су 24 прекршајне пријаве у укупном износу 14. 400 еура и поднијет је један захтјев за покретање прекршајног поступка, казао је Ђерић.
Казне се крећу од 1200 еура па на више.
-За спасилачку службу 1000 еура је казна за правно и 200 еура за одговорно лице, за неизадавање рачуна 2200 еура од чега је 2000 еура за правно и 200 еура за одговорно лице. То су казне прописане законом и оне нису драстично велике. У односу на прошлу годину мање је исписаних казни што значи да инспектори дјелују превентивно, казао је Ђерић и истакао да у случају сиве економије и рада на црно ће дјеловати репресивно.
Наводи да је у протеклих седам дана обављен 161 инспекцијски надзор тржишне, туристичке, санитарне и инспекције рада као и Управе за безбједност хране.
-Редовних је било 130, иснпекцијских контролних је било 28 а по иницијативи три надзора. Утврђено је 115 неправилности, а иснпектори су донијели седам рјешења о забрани обављања дјелатности и 138 прекршајних пријава, каже Ђерић.
Истиче да у случају непосједавоња санитарне књижице инспектори изричу одмах казну и удаљавају запосленог са радног мјеста. Објашњава и да контрола буке из угоститељских објеката није у надлежности државне инспекције већ искључиво то контролише локална инспекција.