За шест мјесеци скоро 700 контрола еколошке инспекције

Еколошка инспекција је у периоду од 1. јануара до 30. јуна обавила 691 инспекцијски преглед и утврдили 244 неправилности. Како је саопштено је из Министарства екологије, одрживог развоја и развоја сјевера од укупног броја инспекцијских прегледа  295 било редовно, 289 је спроведено по иницијативи грађана и институција, док је 107 имало контролни карактер, инспектори су издали 135 указивања и донијели 63 рјешења.

-Поднијето је 26 захтјева за покретање прекршајног поступка, а издато је и 16 рјешења о новчаном кажњавању, у укупном износу од 29.050 еура. У истом периоду, због тежих повреда закона, поднијето је 26 кривичних пријава“, наведено је у саопштењу.

Министар екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Дамјан Ћулафић истакао је да су ови резултати посебно важни, јер долазе из тима са ограниченим кадровским капацитетима.

-Имамо мали, али изузетно посвећен тим од свега седам инспектора, који свакодневно излазе на терен и својим радом показују колико је надзор важан за заштиту животне средине. Упркос честим критикама и покушајима да се оспори рад инспекције, подаци говоре супротно. Еколошка инспекција поступа правовремено, одлучно и у складу са својим законским овлашћењима, рекао је министар.

Када су у питању неправилности, у највећем броју случајева односиле су се на обављање дјелатности без потребних дозвола и сагласности надлежних органа, као и на испуштање технолошких вода које нијесу испуњавале законске услове за испуштање у канализацију или природне реципијенте.

Такође, како су навели из министасртва, забиљежени су случајеви обављања дјелатности у заштићеним природним добрима без одобрења, држања заштићених врста у заточеништву без дозвола или у неадекватним условима, те испуштања гасова из ложишта и других извора који нијесу били у складу са законским стандардима.

-Инспекција је утврдила и неправилности које се односе на непредузимање мјера из Елабората о процјени утицаја на животну средину, непрописно управљање отпадом, непоступање по плановима и програмима које су одобрили надлежни органи, те неспровођење мониторинга сегмената животне средине. Забиљежени су и случајеви повећаног нивоа буке, као и недостављања података из катастра загађивача“, саопштено је из министасрства.

Додатно, како наводе, евидентирани су пропусти у области зрачења, укључујући невршење здравствених прегледа професионално изложених лица, изостанак дозиметријских испитивања и мјерења радне средине, као и коришћење извора јонизујућег зрачења без одговарајућих рјешења.

Неправилности су уочене и у вези са складиштењем и прометом хемикалија без дозвола, као и због непоступања у складу са обавезама које се односе на севесо постројења и мјеренје нивоа нејонизујућег зрачења, истичу у саопштењу.

Из министасртва најављују да ће еколошка инспекција и у наредном периоду наставити с интензивним надзорима, с циљем унапређења стања у области заштите животне средине, смањења ризика по здравље грађана и обезбјеђивања поштовања законских прописа.

Министар Ћулафић је подсјетио да је у периоду од 1. јануара до 31. децембра 2024. године извршен укупно 1831 инспекцијски преглед.

-Заштита животне средине није ствар избора, већ законска и морална обавеза. Еколошка инспекција је прва линија одбране од неодговорног понашања према природи, поручио је Ћулафић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here