Према предлогу новог закона, који је у скупштинској процедури, легализација бесправних објеката у Црној Гори биће могућа само под јасно дефинисаним условима, док ће власници бити у обавези да плате накнаду за урбану санацију.
За предсједника Општине Стевана Катића та расподјела накнаде, која се дијели између локалне самоуправе 80% и државног буџета 20% је неприхватљива.
– Никада се то није дешавало у претходном периоду, када је ријеч о комуналном опремању грађевинског земљишта и када је ријеч о оваквој врсти закона, који је и раније, кроз саму легализацију, био предвиђен. Увијек се кроз тај дио закона општинама да наплаћују 100% износа накнаде за комунално опремање, било када се објекат гради или легализује – категоричан је он.
Садашњи предлог закона не би требало да буде усвојен, јер би се, према Катићевим ријечима, локалне самоуправе одрицале петине прихода од комуналног опремања, што је активност која је у потпуности надлежност Општина.
– Због тога мислим да се не може на овакав начин одузимати Општинама изворни приход. Држава треба да види како ће те своје приходе са неке друге стране надомјестити, али никако да се од овакве накнаде одузима Општинама – сматра Катић.
Катић наводи да је у сарадњи са Заједницом општина већ припремљен предлог амандмана, да се тај дио врати у првобитно стање.
– Очекујем да тај амандман буде прихваћен, јер се то некако подразумјева, јер је неодвојиво од Општина. Мислим да је ово био неки покушај да се Општинама одузме један дио прохода по том основу, али то није у складу са Европском повељом о децентрализацији локалне управе, нити је у духу европских интеграција, јер је то нешто што Општинама припада – истакао је Катић.
Предлогом закона о легализацији бесправних објеката за објекте на Црногорском приморју прописана је и посебна накнада у складу са законима о регионалном водоснабдијевању, која се може платити у највише 36 рата.