Приморске општине очекују усвајање предложених измјена и допуна Закона о морском добру

Челници шест приморских Општина неће учествовати у радној групи за израду Нацрта закона о морском добру, коју ће формирати Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине. Како је за РТХН потврдио предсједник Општине Херцег Нови Стеван Катић, општине не желе да учествују у изради новог закона о морском добру, док се парламент не изјасни о њиховом предлогу измјена и допуна важећег.

Предлог измјена и допуна закона о морском добру који су иницирале приморске општине наћи ће се пред посланицима у оквиру Пете сједнице Првог редовног засиједања у 2025. години.

У периоду док су приморске општине чекале да њихов предлог буде уврштен у скупштинску процедуру, Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине упутило им је позив за учешће у припреми потпуно новог закона о морском добру, прича Катић.

Стеван Катић, предсједник Општине Херцег Нови

– Изјаснили смо се тада да нема потребе да делегирамо нашег представника, односно члана, да се ради нови закон о морском добру, док се Скупштина Црне Горе не изјасни о предлогу измјена закона о морском добру, које смо ми већ иницирали. Да би се радио нови закон, мора се прво донијети став по овом питању, које је већ ушло у Скупштину, а касније и одликом већине посланика и уврштено у дневни ред – наводи он.

Предсједници приморских општина очекују да се посланици изјасне о предлогу до краја јула, евентуално на јесен уколико засједање буде пролонгирано.

– Очекујемо свакако да посланици, као што су гласали да се тај предлог закона нађе на дневном реду, сада га потврде и да онда, у односу на цијелу ту причу, знамо шта нам је радити у наредном периоду. У случају да се догоди, што је мала вјероватноћа, а ја не вјерујем да се тај закон неће усвојити, али да се то деси, онда је легитимно да се поново уђе у припрему новог закона о морском добру – појашњава Катић.

Катић је подсјетио на вишемјесечни труд приликом израде Предлога измјена и допуна актуелног закона о морском добру.

– Радиле су радне групе свих шест приморских општина заједно са Заједницом општина, тако да смо ми негдје већ у нашем предлогу овог закона примијенили све одредбе, као што је то о осталим државама у региону. Мислим да је овај закон, који смо ми одрадили и искординисали, и на којем је радна група радила више од седам-осам мјесеци, тако да очекујемо да се он усвоји, па неће уопште бити потребе да се ради тај нови закон – казао је он.

На јавном позиву Министарства просторног планирања, урбанизма и државне имовине за избор представника невладиних организација у радној групи за израду новог закона није било предлога, док је приликом консуловања заинтересоване јавности пристигла једино иницијатива за измјену Закона о морском добру, поднијета од стране од предсједника шест приморских општина, а односи се враћање надлежности за управљање морским добром општинама.

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере