Представници станара пет солитера у Игалу упутили су писмо предсједнику Општине са иницијативом за уређење платоа изнад бившег Агрума и подизање нивоа безбједности. Ријеч о деценијском проблему на који редовно упозоравају станари, као и предсједник Мјесне заједнице Игало Зоран Савковић.
Слике на коју становници пет солитера наилазе свакодневно личе, како кажу, на гето у центру Игала. Премда је ријеч о вишедеценијском проблему, на који указују станари и Мјесна заједница, нема пуно помака у циљу рјешавања питања власништва на око 2 000 квадратних метара простора. У претходном периоду, у сарадњи са комуналним службама на иницијативу Мјесне заједнице, спроведено је чишћење и затварања једног дијела простора, у којем су се окупљали бескућници, казао је за РТХН Савковић:
– Одмах сам као предсједник МЗ покренуо питање чишћења овог објекта. Један дио простора је и затворен. У горњем дијелу објекта долазимо у ситуацију што се дешавало у претходном објекту којег смо коначно затворили и очистили. Мислим да је вријеме, да коначно сви и грађани Игала и Општина заузмемо се да ријешимо проблем. Власници, који посједују те објекте, морали би да уређују објекте и испред њих, а не да их остављају овако запуштене, наочиглед свих грађана и туриста који пролазе овим простором између солитера у центру Игала. Вандали годинама девастирају и уништавају наш град, оцјењује Савковић.
Према његовим ријечима појављивало се у овом случају више власника од Пантомаркета, који је направио маркет, али је долазило до великог излијевања воде на том простору.
-Спомињала се и НЛБ банка, која је имала хипотеку над тим објектом, била је и она власник. По најновијим информацијама, један од власника је човјек, који овдје држи кинеску робну кућу. Он је развалио и неке зидове, од бившег Монтрија и просторије Словенијалеса, али на жалост, није наставио да ради. Ја сам очекивао да ће овај простор, који има око 2 000 квадрата, уредити, привести намјени. Мислим да је коначно вријеме да надлежне институције то покрену и комунална полиција, да се разговара, јер је овакво стање на цијелом простору, ужасно и одаје ружну слику једном туристичком мјесту, као што је Игало, сматра Савковић, додавши да се на овом простору скупљају наркомани, пијанице, уличари, који спавају овдје. Замислите, када прође овим дијелом, испред зграда, неко дијете, старији или било који станар и пролазник – како се осјећају небезбиједно. То би требало све да функционише како треба, што се тиче свих нас, јер је ово у најужем центру поред Института, прве фазе, хотела Лајтхаус, преко пута паркинга бившег хотела Тамарис и изнад саме Ароме. Као предсједник МЗ уптио сам апел надлежним органима и прије пет година. Није се адкеватно реаговало и мислим да је дошло коначно вријеме да се реагује, појашњава Савковић.
Иницијативује, уз подршку управника зграде и других станара, покренула Милица Обрадовић. Уз постављање јавне расвјете и редовно одржавање простора, станари апелују и на надлежне правне институције да се приведе крају судски спор око власништва пословних објеката. Апел је, између осталог, да се дјеца поново играју и безбиједно одрастају, а старији станари имају плато, као мјесто за окупљање и дружење, као што је некада било, образлаже Обрадовић:
– Имамо подршку, станари су очајни ситуацијом у којој живе. Ово је недопустиво да се дешава у 21. вијеку у центру Херцег Новог. Покренули смо иницијативу да се овај простор среди, да нам надлежни органи, Општина изађу у сусрет. И не само да се ријеши ово питање пословних простора, који су у јавном интересу да се пронађе добра солуција, него да се регенерише цијало насеље. Доста нас је овдје одрасло, гдје је некада било лијепо мјесто за игру, дружење. Овдје су деградирани платои, изгледају као гето, што је недопустиво. Станари су дошли до тачке, гдје не можемо више да трпимо, указује Обрадовић.
Управница два солитера Весна Вуксановић указује на додатне проблеме станара у овом насељу у Игалу.
– Једноставно, дошло је до тачке кључања станара, посебно оних из солитера Пете Црногорске број један. Највише проблема имају у љетњем периоду, када се испред улаза буде камп људи који конзумирају алкохол, они ту ноће. Станари и гости, се боје да уђу у свој улаз. Ми смо чак, ставили и шифрарник, они су успјели да сазнају и шифру. У зимском периоду улазе у зграду, на степеницама налазимо смеће, флаше, опушке и други отпад. Шуњају се по спратовима, имамо и камере, заустављају се испред врата станова, па се станари плаше, прича Вуксановић и додаје да станари учествују по свим питањима које се тичу одржавању зграде. Захвалила се Општини и Агенцији изградњу и развој Херцег Новог, да се одради и фасада на овом солитеру.
Иако је слична иницијатива покренута прије неколико година, али без успјеха, у Мјесној заједници Игало се надају да ће овога пута бити разумијевања и да ће овај простор коначно добити пристојан изглед. Иницијативу, испред скупштина станара, у којима станује 377 породица, потписали су управници солитера Пете црногорске бригаде 1 и 3, као и Норвешке улице 4,6 и 8.