Средствима у висини од 4,87 милиона еура од продаје Дјечијег одјељења са искључивом намјеном за изградњу школе у Игалу, Институт „Др Симо Милошевић“ у складу са Владиним Планом реструктурирања исплатио је заостали кредит у фази извршења, дуговања свим добављачима и успио да измири обавезе за порезе и доприносе запослених који су добили рјешења за пензију.
Како за РТХН прича извршни директор Института, др Зоран Ковачевић средства добијена након продаје Дјечијег одјељења представљају учешће Института у реализацији Плана реструктурирања.

– Од тих средстава су враћена дуговања за један кредит према Адико банци, који је био у фази извршења, у висини од 600 хиљада еура, а плаћене су и обавезе према добављачима, заостале из периода прије 31. децембра 2024. године, односно до момента комплетирања Плана реструктурирања. У том смислу, измирене су обавезе према свим великим добављачима у износу од преко 1,3 милиона еура, као и оним средњим по износима, који су у значајнијем броју, али у мањем износу били, тако да су те обавезе из перспективе Института измирене – наводи он.
Ковачевић појашњава да је највећа бојазан за раднике који су заслужено зарадили пензију била у ситуацији проглашења стечаја у Институту, до чега, ипак, није дошло.
– Управо из тих средстава смо успјели да измиримо заостале обавезе за порезе и доприносе за запослене који су ријешили статус код Агенције за мирно рјешавање спорова, тако да ти људи данас могу да комплетирају рјешења за отпочињање добијања пуног износа пензије. Такође смо свим запосленима који су до 31.12. отишли у заслужену пензију уплатили и отпремнине, које су обавезе по колективном уговору – истиче Ковачевић.
План реструктурирања предвиђа 18 милиона еура инвестиције власника капитала, који да би улили средства, морају да спроведу одређене активности, везане за нормативну регулативу која се односи на тржиште капитала.
– Када се спроведу те активности, које претпостављају докапитализацију, која ће бити омогућена по основу додјељивања средстава Акционарском друштву од његових власника, та средства ће имати проходност и у складу са законом, ка рачунима Института, онда ће бити измирене све оне остале обавезе, које се односе углавном сада на велике државне системе, као што су Пореска управа, укупни дугови за порезе и доприносе, Електропривреда и укупне наслеђене обавезе за електричну енергију и општинска предузећа, као што је Општина за порез на некретнине, Водоводи и друга предузећа – казао је Ковачевић.
План реструктурирања Института, усклађен са црногорским, као и са законодавством Европске уније, представља потез Владе Црне Горе да системским рјешењима и вишемилионским улагањима спаси ову здравствену установу и врати јој стари сјај и славу.