Отварање дијалога и унапрјеђење положаја дјеце са аутизмом у друштву, биле су теме разговора министра социјалног старања, бриге о породици и демографије Дамира Гутића са представницима родитеља дјеце са аутизмом, саопштено је из овог Владиног ресора.
Састанку су присуствовале државна секретарка Мерсида Аљићевић, начелница Дирекције за развој услуга Ивана Шуковић, координаторка Дирекције за ОСИ Светлана Дујовић, самосталне савјетнице Марина Камберовић и Јелена Мумовић.
Родитељи су изнијели кључне изазове са којима се свакодневно суочавају, укључујући недостатак специјализованих сервиса подршке, као и потребу за јачим институционалним механизмима, који би обезбиједили равноправан приступ правима и услугама за дјецу са аутизмом.
Министар Гутић је изразио пуно разумијевање за проблеме родитеља, наглашавајући да је унапрјеђење система подршке за дјецу са развојним сметњама један од приоритета Министарства.
– Наша је дужност да заједно са породицама, стручњацима и организацијама цивилног друштва изградимо ефикасан и одржив систем који ће дјеци са аутизмом омогућити достојанствен и испуњен живот – поручио је министар.
На састанку је саопштено да радна група сачињена интензивно ради на новом Закону о социјалној и дјечјој заштити, који предвиђа увођење инклузивног додатка за особе са инвалидитетом. Такође, умјесто досадашњег медицинског, предвиђено је вјештачење инвалидитета по моделу људских права, а планирана је и израда регистра особа са инвалидитетом, који ће бити полазна основа за све даље кораке ка унапрјеђењу система.
Саговорници су се сагласили да је потребно проширити капацитете дневних центара, нарочито Дневног центра у Подгорици, који сада прима 20 корисника. Управо је због овог проблема, најављен састанак министра Гутића и градоначелника Саше Мујовића, како би се размотриле могућности за његово релиценцирање, одосно пренамјену за већи број корисника. У Министарству су казали да очекују разумијевање од стране Главног града у циљу унапрјеђења просторних капацитета и услуге дневног центра.
Препозната је потреба за услугама као што је становање уз подршку и услуга предаха, за родитељие, који брину о дјеци са аутизмом.
На састанку је поновљено да је потребно да се сви надлежни ресори укјуче у рјешавање проблема родитеља дјеце са аутизмом.
Министар је поновио да Министарство остаје отворено за континуирани дијалог и партнерски однос са свим релевантним актерима, како би се обезбиједила конкретна и одржива рјешења у интересу дјеце и њихових породица.