Отворен заједнички гранични прелаз између Црне Горе и БиХ на Зупцима

Интегрисани гранични прелаз између Црне Горе и Босне и Херцеговине отворен је данас на Зупцима. Ријеч је о другом од четири планирана заједничка гранична  прелаза између двије државе који би требало да омогући бржи и ефикаснији проток саобраћаја.

Радове на прилагођавању граничног прелаза на Зупцима за потребе интегрисаног прелаза финансирала је Управа за индиректно опорезивања БиХ, са 1, 8 милиона конвертибилних марака.

Успостављање интегрисаног граничног прелаза омогућиће контролу путника и робе на једном граничном прелазу, усмјесто на два, као што је то до данас био случај, казао је директор Управе за индиректно опорезивање (УИО)  Зоран Тегелтија.

-Оно што је нама најважније да проток људи буде што бржи уважавајући све оне мјере безбједности и оно што смо урадили имаће смисла  ако се путници буду краће задржавали на граници него што је то било до сада, казао је Теглетија.

Током 2024.  године, преко граничног прелаза Зупци прешло је 1.246.000 лица. Тегелтија је рекао  ће наставити надоградњу тог прелаза, како би се преко њега у будућности вршио и промет роба.

-Преостаје да се уради и путна комуникација како би се то омогућило,  навео је Тегелтија.

В.д. директора Управе царина Црне Горе Маја Вучинић, истакла је изузетно задовољство што, након 15 година од потписивања споразума, присуствује свечаном отварању још једног заједничког граничног прелаза.

-Након отварања првог заједничког граничног прелаза између Црне Горе и Босне и Херцеговине Враћеновићи – Делеуша на територији Црне Горе у октобру 2020. године, снажним залагањем ипреданим радом мјешовите комисије за праћење спровођења Споразума између Владе Црне Горе и Вијећа министара Босне и Херцеговине о граничним прелазима за међународни саобраћај, данас добијамо модерни гранични прелаз изграђен по најбољим стандардима. Тиме су створени услови за бржу контролу, поједностављење граничних провјера, бржи и лакши проток роба чиме наше двије држава смањују вријеме чекања и непотребне трошкове. Модерна гранична инфраструктура и савремена технологија процедура на нивоу шенгенских воде даљој интензивнијој комуникацији, повећању обима робне размијене, али и побољшавању туристичке понуде, поручила је Вучинић.

Министар унутрашњих послова Црне Горе Данило Шарановић казао је да  пракса успостављања заједничких граничних прелаза умногоме доприноси ефикаснијој контроли граница, смањењу трошкова и повећању  безбједности.

-Заједничко спровођење граничних програма од стране службеника полиције, царинских и инспекцијских органа обје земље по принципу једног заустављања омогућава бржи и ефикаснији проток људи и роба, смањује административне баријере и доприноси економској и трговинској размјени. Све ово је важан предуслов за снажнију регионалну, економску сарадњу што је такође једна од кључних приоритета Европске уније, казао је Шарановић.

Како је поручио, заједнички гранични прелаз је заједнички допринос европским опредјељењима и стандардима кроз концепт интегрисаног управљања границом.

-Већ данас  грађани ЦГ и БиХ, а прије свега грађани Херцег Новог и Требиња, као и наши гости, туристи,  путоваће комфорније, а посебно истичем што ће безбједносне и царинске службе борбу против организованог криминала, нерегуларних миграција и кријумчарења наркотика, трговине људима и оружјем,  учинити још снажнијом и ефикаснијом. Усклађивање са шенгенским садржајима јасно им показујемо да смо спремни да преузмемо одговорност за управљањем и спољним границама ЕУ, закључио је Шарановић.

Према ријечима предсједника Општине Херцег Нови Стевана Катића за грађане Херцег Новог и Требиња данас је велики дан.

-Имали смо данас састанак представника двије државе гдје смо разговарали о томе како ће се у складу са законом убрзати процедура контроле на интегрисаном граничном прелазу. Данас је велики дан за Требиње и Херцег Нови, када је у питању наша братска сарадња, брза комуникација између људи који често бораве у Херцег Новом и Требињу и овај гранични прелаз ће сигурно допринијети даљем развоју туризма, истакао је Катић.

Како је казао градоначелник Требиња Мирко Ћурић, циљ заједничког граничног прелаза је да се уведе систем да једна страна контролише преласке.

-Да ли ће то бити на улазу или излазу је мање битно, безбједност је на првом мјесту по питању и једне и друге државе, али исто тако да убрзамо саобраћај. Данас смо искористили прилику, користићемо је и даље да се то оствари и да интегрисан прелаз буде практичан, казао је Ћурић.

Замјеник министра безбједности Босне и Херцеговине Ивица Бошњак истакао је значај регионалне сарадње за успјешну борбу поротив прекограничног криминала. Он је захвалио представницима надлежних органа обје државе на максималном труду да овај прелаз буде изграђен, истичући да је ријеч о другом, од четири планирана заједничка гранична прелаза са комшијама из Црне Горе.

-Подсјећам да је један већ отворен на локацији Враћеновићи-Делеуша, а да је планирано да се ураде још Шћепан поље-Хум и Клобук-Илијино брдо. То је доказ да са нашим пријатељима из Црне Горе имамо одличну сарадњу у заједничкој борби против илегалних миграција, трговине људима и прекограничног криминала. Потреба сигурних и контролисаних граница је свима итекако јасна. Изолован и једностран напор нису и не могу бити адекватне мјере за постизање тог циља, те је регионална сарадња основни предуслов да би се могла спроводити успјешна борба поротив прекограничног криминала. Подручје Западног Балкана и даље се сматра подручјем са повећаном опасности од илегалних миграција, те је зато даље јачање оперативне сарадње у домену спречавања криминала, борбе против организованог криминала и илегалних миграција изузетно значајно за земље у региону, па и шире, нагласио је Бошњак.

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере