Међународни дан дјеце обољеле од рака – 15. фебруар

Међународни дан дјеце обољеле од рака обиљежава се данас, 15. фебруара у читавом свијету. Малигне болести које се јављају у дјетињству представљају национални и глобални јавно-здравствени приоритет, па се обиљежавањем овог дана указује на потребу за улагањем заједничких напора цјелокупне јавности у побољшању третмана и његе, квалитета живота и емоционалних и социјалних потреба дјеце обољеле од малигних болести. Поред тога, датум скреће пажњу на потребе подршке породицама које имају дјецу обољелу од рака.

Као подршка обиљежавању Међународног дана дјеце обољеле од рака, осмишљен је симбол борбе против рака међу дјецом, у облику златне врпце, а идеја је настала 1997. године у Сједињеним Америчким Државама, на иницијативу групе родитеља који су указали на потребу за стварањем универзалног симбола и мобилисања веће пажње усмјерене на смањење смртности и инвалидитета због рака код дјеце.                                                   Трогодишњи циклус кампање (2024 – 2026.) има за циљ да одговори на изазове са којима се суочавају пацијенти са раком у дјетињству, њихови његоватељи и здравствени радници широм свијета.

Подаци Свјетске здравствене организације показују да се сваке године, постави око 400.000 дијагноза малигних болести код дјеце, старости од 0-19 година. У слабо и средње развијеним земљама стопа изљечења је мања од 30%. Овај податак је у знатном контрасту у односу на  високо развијене земље, гдје стопа изљечења од многих уобичајених малигних болести код дјеце прелази 80%. Свјетска здравствена организација је дефинисала основни циљ до 2030. године, који се односи на уклањање бола и патње код дјеце и њихових породица, као и достизање стопе преживљавања све дјеце обољеле од рака, широм свијета од бар 60%. Ово представља удвостручење тренутне стопе преживљавања, што ће спасити приближно око један милион дјечјих живота у наредној декади.

Према процјени IARC  (Међународна агенција СЗО за истраживање рака) за 2020. годину број дјеце (0-19 година старости) обољеле од рака у Црној Гори је 23. Најчешће дијагнозе малигних неоплазми код дјеце и адолесцената (0-19), у Црној Гори биле су леукемије, затим малигне болести мозга и лимфоми.

Међународним даном дјеце обољеле од рака жели се указати и на значај превенције, као најзначајније дугорочне стратегије за смањење учесталости оболијевања и умирања дјеце од рака.

Рано препознавање симптома и знакова омогућава правовремену дијагнозу и укључивање терапије што ће позитивно утицати на дуже преживљавање и унапређење квалитета живота дјеце и адолесцената.

Више информација на: https://www.ijzcg.me/me/novosti/dan-djeca-rak

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here