У Црној Гори више од 50 хиљада грађана и њихових породица директно зависе од модела система утврђивања инвалидности, који је застарио, а обухвата шест ресора (социјалну заштиту, запошљавање, пензијско-инвалидску и борачку заштиту, образовање и здравство), односно око 30 комисија.
Због тога је започета Реформа система утврђивања инвалидитета, која је неопходна како би положај особа са инвалидитетом у Црној Гори, био у складу са европским стандардима и стандардима прописаним Конвенцијом УН о правима особа са инвалидитетом.
Како је казала чланица радне групе која ради на Реформи, докторица Соња Косаћ Васић, потребно је креирати једноставан и праведан начин процјене нечијег инвалидитета, како би они могли да остварују права.
– Морамо, са једне стране, да задовољимо људска права особа са инвалидитетом на квалитетан начин, а са друге да то буде функционално и рационално, односно да, за оно што држава пружи, добије одговарајући резултат. У овом случају то је активно укључивање ОСИ у свакодневни живот – објашњава она.
Код новог начина утврђивања инвалидитета, како наводи Косаћ Васић, користиће се медицински модел, односно вјештачиће се оштећење.
– Постоје листе тјелесних оштећења, у која су урачуната и сензорна, интелектуална и ментална. Ријеч је о оним оштећењима због којих одређена особа сматра да има право да добије статус особе са инвалидитетом. Те листе се базирају на међународној класификацији болести – казала је она.
Поред тога постојаће и листа функционалних способности, као нови начин класификације, који до сада није коришћен. Ријеч је, заправо, о документу Свјетске здравствене организације у којем се говори о активностима, функцијама и свакодневним животним способностима.
Овај документ препознаје четири групе ОСИ. У први спадају особе које релативно самостално могу да функционишу уз помагала или минималну помоћ, у другој су особе којима је потребна повремена асистенција, трећа група обухвата оне којима је потребна стална асистенција, док су у четвртој особе којима су потребне и асистенција друге особе и стална медицинска потпора одређених апарата.
– Стаус ОСИ може да добије особа ако је макар у једној категорији у ове двије групе, али да има и минимално тјелесно оштећење. На крају, као резултат ове реформе имаћемо напокон и регистар особа са инвалидитетом – наводи она.
Регистар ће, како је казала, врло јасно поставити критеријуме по којима особа може добити статус ОСИ и бити уписана у регистар.