Проблем затварања отворених корита потока и рјечица у херцегновској општини већ је хронични проблем лошег управљања простором зарад проширивања грађевинског земљишта у објектима високоградње или приступних саобраћајница, упозоравају из Еколошког друштва Боке Которске.
-Много пута су се таква рјешења обила о главу са озбиљним посљедицама. Један такав актуелни проблем је са горњим и средишњим током Љутог потока, а уз њега и много оних мањег водног капацитета. Љути поток је у више наврата показивао зашто се тако зове, али власт се увијек углушава о постулате природе, и наставља да се лоше понаша са њима, наводе у саопштењу из тог друштва.
Они су на позив мјештана Кута обавили увид у стање изведених грађевинских радова у кориту потока, усљед којих долази до смањења протицајног капацитета, преливања и плављења земљишта и стамбених и других објеката, које је, како кажу, кулминирало 1. јуна прошле године.
-Мјештани данима апелују на недозвољену градњу на потоцима у западном дијелу кућанског поља, као и у височијим дјеловима. Увидом у катастарске подлоге и планску документацију ПУП-а Херцег Нови, установили смо да нове катастарске подлоге, са парцелацијом, не одговарају реалном стању, а водни токови, корита потока, као опште јавно добро, „премјештени“ су у приватно власништво. Иста судбина је, како наводе и са локалним путевима.
-Као приватно власништво они су предмет узурпација и нелегалних, лоших радњи регулације, смањења профила или пребацивања токова у туђе парцеле. Сваки поток је јавно добро, водни ресурс, о којем државна, односно локална управа треба да се стара. Објекат, који је изграђен на потоку, на парцелама 2815/4 и 2815/1 у Балканској улици је примјер како не треба да се ради на потоцима; сумња се у постојање водних услова и у постојање грађевинске дозволе за изграђени објекат затварања канала бетонским пропустом у циљу проширивања терасе. Нажалост, није затворено само корито овог потока, него и његов узводни дио мостним премошчењем усљед чега је значајно умањен профил. Корито овог бујичног потока, којем није занемарљива количина воде у кишном периоду, узроковало је поплаву стамбених објеката 1. јуна 2024. године наводе из Еколошког друштва Боке.
Поручују да Општина треба да заштити сваки водни ток на најбољи могући начин и да спријечи изливање воде, поплаве, подривање или неки трећи штетни облик који узрокује проблеме на терену и посредно домаћинствима.
-Локална управа, кроз Секретаријат за стамбено комуналне послове и животну средину, требало би да се озбиљно бави овим проблемима, залаже против затварања истих у пропусте. Требало би урадити катастарску идентификацију старих и нових карата и уцртати исправне трасе потока. Овог потока нема препознатог у 4Д Просторног плана општине Херцег Нови, који је пред усвајањем. Ово је, нажалост, акутни херцегновски проблем, да власт не види значај потока и њихово штетно дјество. Намиривање штете једнократним помоћима оштећеним домаћиснтвима није начин односа ни према грађанима ни према природи. До сада је локална управа бола глува и нијема на овакве апеле грађана, а подигну се једино кад посљедице узму озбиљне размјере, наводе из Еколошког друштва.
Истичу и да је страх мјештана од плављења потпуно оправдан.
-Апелујемо на власт да се проблемом Кута и њихових потока и рјечица позабави систематским приступом. У наведеном конкретном случају недозвољене градње хитно је потребно порушити бесправно изграђени објекат, јер у другачијем са сталним одлагањем и измишљањем разлога, да се то промптно уради, сумњамо у присуство коруптивних послова, закључујују у саопштењу које у име Еколошког друштва Боке Которске потписује предсједница Оливера Доклестић.