Лазаревић: Сваки потез супротан Плану реструктурирања може да одведе Институт у стечај

Подизањем цијена услуга пацијентима Фонда за здравствено осигурање и свеобухватном реконструкцијом предвиђеном Планом ресктруктурирања, Влада Црне Горе на челу са премијером Милојком Спаићем, у односу на све претходе, показала је осјећај и одговорност за судбину Института „Др Симо Милошевић“, сматра адвокат и одборник Зоран Лазаревић.

Како је Лазаревић казао за РТХН, План реструктурирања једини је правни модел који држави дозвољава улагање, а да такав потез не буде недозвољена државна помоћ.

Зоран Лазаревић, адвокат и одборник

– Само је он прошао изузетно ограничене маневре Агенције за заштиту конкуренције. Када у обзир узмемо та два начина на која се држава у претходном периоду заиста озбиљно однијела према Институту. Без обзира на тежину одлуке, а према професионалном знању и доброј вољи, чини ми се да би било апсурдно да то крене у било ком другом смјеру – сматра он.

Лазаревић прича да му није познато да је мањински акционар ХТП Виле Олива, иако је власник Жарко Ракчевић то најавио, Скупштини акционара представио своје рјешење.

– Оно што ми је познато је да је то био неки план докапитализације у смислу да се дугови Института ријеше, али није то једини проблем, јер Институт мора да одлучи какву будућност тражи. Да ли ће то да на државном нивоу буде репрезентативна фирма или ће наставити да некако усклађује и врло анахроно понаша, чекајући да му се догоди нешто добро? План реструктурирања је нешто добро што му се десило – истиче Лазаревић.

Сваки потез супротан Плану може да одведе Институт у стечај, који не може бити опција.

– Стечај значи престанак радног односа за све запослене, са једне стране. Са друге, Институтом би управљао стечајни управник, који ће указати на потребу да сви ти људи буду запослени јер је Институт у том смислу прилично оптимизован, али су у сваком случају, то нова правила игре – наводи Лазаревић.

У процесу стечаја ни фирма не би имала позицију на тржишту, а опције би биле продаја имовине или реорганизација, што изискује велики временски период.

– Не видим да би смо у финансијском смислу добили боље услове од ових који се нуде Планом реструктурирања. Зашто да изгубимо толико вријеме а да не дођемо до истих услова као сада.  Мислим да није баш толико тешка одлука пред акционарима, али свак има свој интерес – казао је Лазаревић.

Подсјећамо, Скупштина акционара Института сутра одлучује о примјени Плана ресктруктурирања, као и о даљој судбини ове здравствене установе.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here