Рекордна година за Аеродроме Црне Горе

За Аеродроме Црне Горе текућа 2024. година је рекордна – и по промету путника и по бруто пословним приходима. То је са конференције за медије у Подгорици поручио извршни директор, Роко Толић.

-Аеродроми Црне Горе су од 1. јануара до 15. децембра опслужили преко 2.820.000 путника што је 15 одсто више него прошле и осам одсто више него 2019. године. Дакле, ово је за нас рекордна година. Посебно издвајамо Аеродром Подгорица на ком смо опслужили чак 36 одсто више путника него током предпандемијске, 2019. године, а у Тивту први пут од ковида имамо преко милион путника, објаснио је Толић.

Када је ријеч о пословним приходима, извјесно је да ће прећи 51 милион еура, што је 15 одсто више него прошле године. Нето добит послије опорезивања премашиће 10 милиона еура, што представља још једну годину континуитета у расту од 2020. године, казао је Толић.

-Jавност треба да зна да од укупног прихода, чак 12 милиона еура алоцирамо авио-компанијама које смо анимирали да остану у Црној Гори. Тим износом подупиремо превознике који су отварали нове руте, који су расли у броју путника или који одржавају линије и преко зиме кроз нашу Подстицајну шему, напоменуо је Толић.

То значи, како је рекао, да су АЦГ и током ове године практично били „усамљени“ у финансирању авио-доступности.

-Често чујемо како је наш цјеновник разлог неконкурентности. То није тако. Наш цјеновник је конкурентан. Нико не лети из љубави, рекао је Толић.

Он је скренуо пажњу и на то да све државе региона, уз аеродроме, додатно имају различите моделе којима финансирају отварање нових линија, долазак нових-авио компанија и то, првенствено, нискобуџетних.

-Све државе региона, са нивоа националних и/или локалних власти, примјењују различите моделе финансирања цјелогодишњих линија. Ријеч је о милионским износима које улажу у, прије свега, нискотарифне превознике да би их мотивисали да повећају налет. Дакле, активно радимо на томе да се и код нас у тај процес укључе и наши уважени партнери из привреде и органа власти, изјавио је он.

-Уз подршку ресорне министарке, Маје Вукићевић која нас је подстакла да максимално адаптирамо распон погодности које ми, као компанија, дајемо авио-компанијама да бисмо промовисали налет, близу смо усвајању новог модела додатних подстицаја, казао је Толић.

С обзиром на процес европских интеграција, најважније је да модел додатне подршке не буде окарактерисан као државна помоћ већ да буде у складу са ЕУ регулативом.

-Од Агенције за заштиту конкуренције смо, у овој фази, добили сигнал да би словеначки модел био најоптималнији. И од предсједника Владе, Милојка Спајића смо у више наврата добили конкретну укљученост да тај модел заиста заживи, напоменуо је он.

Када је ријеч о поступку концесије, Толић је афирмисао одлучност ове Владе да се финално изјасни о тој теми.

-Исход, наравно, не може бити познат док Црна Гора не добије коначне понуде за објективну процјену њихове прихватљивости, рекао је он.

У ишчекивању те одлуке, АЦГ морају дјелимично прилагодити инфраструктуру током предстојеће љетње сезоне, Толић је најавио модуларна, привремена рјешења, али и истакао да су АЦГ укључени у доношење новог Просторно-урбанистичког плана Подгорице због низа планова који се морају реализовати у будућности, а подразумијевају продужење полетно-слетне стазе, изградњу новог терминала и сл.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here