Група грађана, обратила се локалној управи, као инвеститору, и пројектанту, да би се сачувале вриједности постојећег уграђеног камена. У саопштењу за јавност наводе да реагују суочени са значајним пројектним измјенама у преобликовању Његошеве улице.
-У питању је тротоар дуж Његошеве улице, са стране Градске кафане и на потезу тротоара од куће Тапавица до кафане „Београд“. Имали смо два састанка са поменутим органима власти и Агенцијом за изградњу града. Нисмо задовољни да се уклони ђурички камен и замијени другим, бијеле боје, који извођач радова допрема из Македоније. Наш је став да црвени, ђурички камен, јединствен по боји, али и техничким карактеристикама треба сачувати на овом дијелу, уклопити у нову форму улице, навеено је у саопштењу.
Ђурички камен на тротоару је, поручују у саопштењу, наше градитељско насљеђе.
-Молим да обратите пажњу на наш документ, који су потписали: Љиља Сеферовић, Драган Шакић, Оливера Доклестић и Марко Лучић. У МЗ смо тражили прије годину дана упознавање са пројектним рјешењем изгледа Његошеве улице, али смо добили ЦД са минималним описом, а без свих битних, конзерваторских елемената пројекта, који су сада спорни, уз неке друге карактерситике, те наша расправа у МЗ ХН није ни могла да има смисла, наведено је у саопштењу групе грађана.
Допис је, како кажу, достављен предсједнику Општине, Стевану Катићу, главном менаџеру Душану Вукићу, Срђану Марловићу, пројектанту конзерваторског пројекта и Александру Ковачевићу директору Агенције за изградњу града, која је расписала тендер за извођење радова.
-Ђуричким каменом је поплочена улица Његошева, пјешаки дио до трга од бифеа „Београд“, по унутрашњим дјеловима, ка Лафоресту, и неке друге пјацете. Овим каменом је поплочан и трг око цркве Светога Петра у Риму, а ми га замјењујемо другим, из друге средине, закључују у саопштењу.
Ovo što rade je ogromna sramota njihova, a i naša sto im dopuštamo. Svaka čast za inicijativu.
Da li se neko sali il je stvarno bila namjera zamjenit trotoare po kojima je poznat HN.. a da i Toru digitalizujemo? 😭