Оснаживање жена у спорту и унапређење родне равноправности у Црној Гори

У Подгорици је одржана конференција Women4Sport, посвећена промоцији родне равноправности и оснаживању жена у спорту. Ова конференција, дио пројекта суфинансираног од стране Европске уније кроз Ерасмус+ програм, окупила је кључне актере спортског сектора из Црне Горе и региона Западног Балкана.

Координатор овог двогодишњег пројекта је Олимпијски комитет Босне и Херцеговине, уз изузетну сарадњу и подршку партнера, међу којима су, поред Црногорског олимпијског комитета: Verlab Institut, Олимпијски комитет Албаније, Хрватски олимпијски одбор, Олимпијски комитет Словеније и невладина организација БРАВО из Босне и Херцеговине.

Положај спортисткиња у Црној Гори посљедњих година показује напредак, али и даље постоје значајни изазови. Иако су црногорске спортисткиње оствариле неке од најважнијих резултата на међународној сцени, равноправност у спорту још увијек није у потпуности постигнута.

Један од кључних проблема је недовољна заступљеност жена у управљачким структурама спортских организација. Иако је на терену постигнут значајан напредак ка балансу, у сферама одлучивања и даље постоји велика разлика .

Медијска заступљеност женског спорта такође је недовољна. Заступљеност жена у црногорским медијима и статус спортисткиња нијесу на нивоу који заслужују, упркос њиховим спортским резултатима .

У циљу унапрјеђења положаја спортисткиња, Црногорски олимпијски комитет, али и Влада Црне Горе су усвојили Стратегије развоја спорта, које препознају значај већег укључивања жена у спорт и унапрјеђење њиховог положаја

Иако су предузети одређени кораци ка побољшању положаја спортисткиња у Црној Гори, потребно је наставити са напорима како би се постигла потпуна равноправност и пружила адекватна подршка женама у спорту.

На отварању конференције, предсједник Црногорског олимпијског комитета, Душан Симоновић, нагласио је важност овог пројекта за развој спорта и родне равноправности.

-Овом конференцијом настављамо путовање у промјене које су важне и приоритетне за европске и националне спортске стратегије, истакао је Симоновић, додајући да Црногорски олимпијски комитет већ има 30% жена у Управном одбору, што представља важан корак ка равноправности.

-У Црној Гори, жене су стуб породице, и управо је неопходно да омогућимо да буду и стуб развоја црногорског спорта. Наша обавеза је да подржимо жене у свим аспектима спорта, и да створимо услове у којима ће њихове способности и потенцијали доћи до изражаја, нагласио је Симоновић.

Први панел конференције био је посвећен улози жена у управљачким структурама спортских организација у Црној Гори. Панелисткиње су биле три изузетне лидерке: Јелена Дубљевић, предсједница Кошаркашког савеза Црне Горе; Зорица Костић Вучићевић, предсједница Рагби савеза Црне Горе; и Ксенија Божовић, директорица женских репрезентативних селекција у Одбојкашком савезу Црне Горе.

Јелена Дубљевић, бивша репрезентативка Црне Горе и освајачица WНБА титуле, подијелила је своје искуство о изазовима и успјесима као једна од ријетких жена на челу спортског савеза у Црној Гори.

Спорт нас учи дисциплини и истрајности, а то су вриједности које примјењујем у свакодневном раду. Важно је наставити рад на стварању окружења у којем ће жене моћи да доносе одлуке и креирају стратегије за будућност спорта, рекла је Дубљевић.

Зорица Костић Вучићевић, која је и прва рагбисткиња Црне Горе и капитенка женске рагби репрезентације, истакла је важност рушења стереотипа о спортовима који се традиционално сматрају “мушким”.

-Рагби није само физичка игра, то је игра стратегије, сарадње и повјерења – вриједности које жене доносе на терен и у управљачке структуре, рекла је Костић Вучићевић. Нагласила је важност едукације младих дјевојака и промоције женског рагбија, који у Црној Гори тек треба да достигне свој пуни потенцијал​.

Ксенија Божовић, бивша одбојкашка репрезентативка и успјешна спортска администраторка, говорила је о важности менторства и подршке младим спортисткињама.

-Наша одговорност је да покажемо да жене могу бити лидерке у спорту, али и да пружимо конкретну подршку онима које долазе иза нас,  нагласила је Божовић.

Други панел био је посвећен изазовима и могућностима које спортисткиње имају при завршетку својих спортских каријера. Панелисткиње су биле Соња Барјактаровић, бивша голманка рукометне репрезентације и садашња тренерица голманки, Анђела Булатовић, бивша рукометашица, сада рукометна тренерица, која је заједно са Соњом била дио генерације која је Црној Гори донијела прву олимпијску медаљу и Ана Милачић, такође бивша рукометашица, која сада ради као савјетница у Министарству спорта и младих и Данијела Франета, селекторка пливачке репрезентације Црне Горе.

Промјена професије након завршетка професионалне спортске каријере представља велики изазов за многе спортисте и спортисткиње. Завршетак каријере често носи губитак идентитета, будући да се многи спортисти и спортисткиње од раног дјетињства поистовјећују са спортом који играју.

Ипак, постоје бројни примјери спортиста и спортисткиња који су успјешно пронашли нове каријере након спорта. Неки се одлучују за менторски рад, постајући тренери или ментори и преносећи своје знање младим генерацијама. Други улазе у пословни свијет, покрећући властите компаније или улажући у спортску индустрију. Неки користе свој углед за рад у јавним институцијама, попут министарстава или спортских савеза, доприносећи развоју друштва на нов начин.

Успјешна транзиција захтијева образовање, правовремено планирање и подршку.  Црногорски олимпијски комитет, али и национални спорстки савези, могу играти кључну улогу пружањем едукативних програма и каријерног савјетовања.

-Као мајка, бивша професионална спортисткиња и сада рукометна тренерица, могу рећи да је балансирање између приватног и професионалног живота свакодневни изазов, али и прилика за раст. У томе ми много помаже мој супруг, који разумије моје обавезе и велика ми је подршка у свему. Не могу за себе рећи да сам претјерано организована, али током своје спортске каријере, научила сам како да правилно распоредим вријеме и енергију, јер је било неопходно балансирати између тренинга, такмичења и личних обавеза. Те лекције су се показале изузетно корисним сада када балансирам између захтјева породичног живота и тренерских обавеза“, навела је Анђела Булатовић.

Соња Барјактаровић, која је рукометну репрезентацију предводила до олимпијског сребра, говорила је о својој транзицији из улоге спортисткиње у улогу тренерице.

-Највећи изазов је редефинисати свој идентитет. Спортисти често живе у оквирима своје каријере, али имамо прилику да нашу страст преточимо у нове улоге које нас испуњавају и веома ми је драго што својим примјером могу позитивно утицати на младе генерације, рекла је Барјактаровић.

Ана Милачић истакла је важност институционалне подршке за спортисткиње.

Као бивша спортисткиња, разумијем потребе и изазове спортиста. Сада, у улози савјетнице, радим на политикама које ће осигурати подршку спортистима и спортисткињама у њиховом професионалном развоју, казала је Милачић. Посебно је нагласила потребу за флексибилним образовним програмима и финансијском подршком током транзиције​.

Данијела Франета, која је своје пливачко искуство преточила у успјешну тренерску каријеру, подијелила је причу о свом путу од такмичарке до тренера и истакла важност чињенице да је сада чланица УО ЦОК-а

Избор у Управни одбор Црногорског олимпијског комитета за мене представља прилику да кроз стратешки рад допринесем развоју спорта у Црној Гори, посебно када је у питању унапређење положаја жена у спорту. Сматрам да је родна равноправност кључна за развој инклузивног спортског система, рекла је Франета.

КонференцијаWomen4 Sport закључена је поруком да родна равноправност није само питање правичности, већ и кључни фактор за унапрјеђење спорта. Панелисткиње су истакле потребу за већом подршком женама у свим аспектима спорта, од терена до управљачких структура. Ова конференција послала је снажну поруку да Црна Гора може бити лидер у региону у стварању инклузивнијег и равноправнијег спортског система. Предложене су конкретне мјере, попут увођења дуалних каријера, менторства и квота, које ће додатно оснажити спортисткиње и лидерке будућности.

Уз присуство домаћих и регионалних лидера, ова конференција је поставила темеље за даљи развој родне равноправности у спорту и отворила врата за нове иницијативе које ће донијети одрживе промјене у црногорском спорту.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here