Највећи број напада на новинаре још у фази истраге

Поводом 2. новембра, Међународног дана борбе против некажњивости злочина над новинарима, Мрежа “SafeJournalists” истиче да без пријављених пријетњи и напада нема истрага, а самим тим ни ријешених случајева. Само активним учешћем у доступним механизмима, новинари могу да се боре за боље и безбједније окружење.

Упркос малом броју случајева који су у претходном периоду добили правни епилог, новинари не смију бити обесхрабрени и треба да наставе да пријављују све врсте напада надлежним институцијама и новинарским удружењима.

Новинари су очи и уши демократије, њени чувари и продужена рука грађана. Улога новинара је кључна за очување слободног и отвореног друштва. Зато Мрежа “SafeJournalists” позива владе земаља Западног Балкана да предузму хитне и одлучне мјере за побољшање безбједности новинара и обезбјеђивање правде за све оне који су постали жртве због свог рада.

Током 2022. године, Мрежа “SafeJournalists” евидентирала је у својој бази података укупно 187 случајева кршења права и угрожавања безбједности новинара (што укључује пријетње по живот и физичку сигурност новинара, друге облике застрашивања, нападе на новинаре, убиства, као и пријетње и нападе на медијске куће и организације). Од укупног броја случајева, 107 их је пријављено надлежним тужилаштвима и полицији. Те године, тужилаштво је одбацило 20 случајева, а 21 случај је ријешен на суду.

У 2023. години, забиљежено је укупно 235 случајева, од чега је 115 пријављено надлежним тужиоцима и полицији. Укупно је 11 случајева одбачено, а 26 ријешено судским поступком.

До 31. октобра 2024. године, у бази података Мреже “SafeJournalists”  забиљежено је 211 случајева. Број случајева пријављених полицији и тужилаштвима је 89, од којих је седам случајева одбачено, а до сада су само два ријешена.

Највећи број случајева из све три године још увијек је у фази истраге. Нажалост, у већини случајева починиоци злочина против новинара остају непознати и у евиденцијама су као непознати починиоци све док се не појаве нови докази или не дође до застаријевања кривичног гоњења.

На територији Западног Балкана, у посљедњих 30 година током рата, 110 локалних новинара је изгубило живот. У периодима без рата, пет новинара је изгубило живот, а три од тих пет случајева ријешена су правоснажном пресудом, истичу из Мреже “SafeJournalists” поводом Међународног дана борбе против некажњивости злочина над новинарима.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here