Предсједник државе Јаков Милатовић примио је у Подгорици представнике локалних јавних емитера. Састанку са присуствовали представници РТВ Никшић, РТВ Херцег Нови, Градске ТВ, РТВ Пљевља, РТВ Будва, ТВ Рожаје, Радио Цетиња, Радио Даниловграда, Радио Андријевице, Радио Берана, Радио Котора, Радио Тивта, Радио Улциња и Радио Бара.
Како је казао Милатовић, држава треба да омогући све предуслове за одржив, професионалан и квалитетан рад локалних јавних емитера, који уживају велико повјерење грађана.
-Такође, они треба да буду ослобођени свих политичких и других утицаја, отворени за различита мишљења и ставове у циљу пуне информисаности јавности, поручио је Милатовић.
Једна од тема састанка био је Закон о аудиовизуелним медијским услугама усвојен у јуну ове године.
Представници локалних емитера су истакли да су тим Законом добили предвидивост финансирања, али да су одређене норме закона потпуно непримјењиве, попут одредби члана 49, по коме локални медији у општинама у којима су капитални буџет и отплата дуговања већи од текућег буџета, остају без финансирања. Стога је оцијењено да би финансирање локалних јавних емитера требало везати за текући буџет.
Као проблематични су оцијењени и дјелови Закона који се односе на избор директора и чланова Савјета локалних јавних емитера. Тако се за директора у било ком локалном јавном медију тражи 10 година радног искуства, док је у исто вријеме тај услов дупло мањи када је ријеч о директору националног Јавног сервиса. Такође, закључено је да су прописани далеко строжији услови за избор чланова Савјета, због чега је формирање тог управног органа у многим општинама немогуће спровести по постојећој легислативи.
Предсједник Милатовић је изразио очекивање да ће надлежно Министарство културе и медија, кроз интензивну комуникацију са представницима локалних јавних емитера, ријешити овај проблем.
-Позивам Владу да у најскоријем року, по хитној процедури обави све потребне консултације и прилагоди овај Закон, како би он могао да се примјењује у пракси, истакао је Милатовић.
Тема састанка били су и кадровски и други изазови са којима се суочава више од 500 запослених у локалним јавним медијима.
На састанку је закључено да ће овакви сусрети који су добра пракса отвореног дијалога између институције Предсједника и локалних јавних емитера, бити настављени.