ВДТ: Тужиоци да прије полиције саслушају жртву насиља

Врховни државни тужилац (ВДТ) Милорад Марковић доставио је вишим и основним државним тужилаштвима обавезујуће Упутство за поступање у случајевима насиља у породици или у породичној заједници, које прописује да поступајући тужиоци хитно саслушају жртву насиља, без њеног претходног саслушања од стране полицијских службеника, уколико је то могуће.

Упуство је достављено, како наводе у саопштењу, у циљу успостављања уједначене праксе у поступању и примјене ефикасних механизама у предметима формираним због кривичног дјела насиље у породици или у породичној заједници.

Упутство ВДТ-а Марковића усклађено је са међународним стандардима и израђено  након детаљне анализе досадашње праксе поступања државних тужилаштава у овим предметима.  Оно  прописује да поступајући тужиоци хитно саслушају жртву насиља, без њеног претходног саслушања од стране полицијских службеника, уколико је то могуће.

-Приликом саслушања жртве, потребно је обазриво поступати и избјегавати сусрет жртве и осумњиченог/окривљеног у просторијама државног тужилаштва, сходно Конвенцији Савјета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици – наводи се у Упутству.

Такође је прописано да се прибаве подаци о процјени ризика за жртву, ранијим пријавама насиља, укључујући и оне догађаје који нису пријављени, као и подаци о свим претходно изреченим заштитним мјерама, поднијетим пријавама, кривичној и прекршајној евиденцији за осумњиченог.

– У случају постојања разлога за одређивање притвора, увијек предложити његово одређивање, у супротном, када постоје околности прописане Закоником о кривичном поступку, предложити изрицање мјере надзора. Такође, у случају испуњености услова прописаних Законом о заштити од насиља у породици, захтијевати заштитну мјеру – прописано је Упутством.

На основу Упутства врховног државног тужиоца поступајући државни тужиоци обавезују се да прибаве податке да ли је дијете присуствовало насиљу и да дјецу, жртве или свједоке, саслушају на посебно обазрив начин, сходно Закону о поступању према малољетницима у кривичном поступку.

Обавеза државних тужилаца је и да упознају жртву о праву на бесплатну правну помоћ и повјерљиво лице, као и да жртву или њеног законског заступника  информишу о  предузетим радњама, задржавању осумњиченог, одређивању, трајању и укидању притвора и мјере надзора, бијегу осумњиченог, као и о другим мјерама које су предузете ради заштите жртве, као  и о свакој одлуци којом се правоснажно окончава кривични поступак. О истим чињеницама биће информисан и полицијски службеник ради ажурирања процјене ризика по жртву.

Руководиоци државних тужилаштава, на основу Упутства, у циљу успостављања праксе и стандарда у поступању, осигураће ефикасну координацију и размјену информација унутар државног тужилаштва којим руководе. Такође ће Врховном државном тужилаштву достављати кварталне извјештаје са ажурираним подацима о предметима насиља у породици или у породичној заједници.

Портпароли државних тужилаштава  приликом обавјештавања јавности о догађају обезбиједиће заштиту приватности и интегритета жртве и посебно обазриво информисати јавност у случајевима када је жртва дијете.

Врховни државни тужилац одредио је координаторку за праћење примјене Упутства, чија је обавеза координација, праћење примјене Упутства и сарадња са релевантним институцијама Мултидисциплинарног тима, невладиним и међународним организацијама, као и пројектима у овој области.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here