Август ове године није тренутни изузетак са најмањим губитком воде показује статистика, саопштено је из ДОО Водовод и канализација Херцег Нови.
– Седам мјесеци од претходних осам ове године, је имало најмањи измјерени губитак у посљедњих десет година, упоређујући их са истим мјесецима (Јан-Јан, Феб-Феб…) претходних година, док је август историјски минимум измјерених губитака.
Проблематика губитака воде у јавним водоводним системима у временима економске кризе и нужности рационалног располагања свим природним ресурсима, али и трошковима њихове употребе, постала је незаобилазан дио планирања у свим предузећима која се баве дистрибуцијом воде.
Од јануара 2015. године у предузећу Водовод и канализација Херцег Нови званично се води статистика о губицима воде на мјесечном нивоу. Највећи измјерени губитак је забиљежен у јануару 2015.године, када је измјерен губитак од 88%, а најмањи губитак је измјерен августа ове године када је износио 57,14%. Током претходних година се радило на смањењу губитака воде у систему, па су измјерене просјечне вриједности губитака током 2017.године, износиле 79,66%, током 2021. су износиле 75,56%, током 2023. године, су износиле 73%, а током првих 8 мјесеци ове године, су износиле 71,43%.
Незаобилазан дио учинковитог дјеловања у домену истраживања губитака воде је примјена одговарајуће методологије, која омогућује јасно одређивање стања,транспарентно упоређивање и примјену квалитетних показатеља. На свјетском нивоу посљедњих десетак година развија се под окриљем Свјетског удружења за воде.
(IWA-International Water Association) IWA методологија анализе губитака воде. IWA методологију су прихватиле и највеће земље окружења, Србија и Хрватска.
У Црној Гори осим препоруке да се користи IWA методологија, још увијек нема јасне стратегије о помоћи при њеној примјени, па се тако ни предузеће Водовод и канализација, у претходном периоду није озбиљније бавило њеним увођењем и примјеном, саопштено је из предузећа Водовод и канализација Херцег Нови.
Развијање информационих система, даљинских очитавања притисака и протока воде, даљинског очитавања потрошње и детекције губитака у мрежи, кроз оснивање DMA зона, уграђивање сталних мјерача, унапређује контролу, управљање, одржавање и пословање система водоснабдијевања.
-ВИК Херцег Нови ће спровођењем својих редовних активности али и примјеном активности предвидјених у два међународна пројекта која су одобрена током 2024.године, на којима су Друштву одобрена неповратна средства од милиона еура, имплементирати IWA методологију кроз куповину све потребне опреме (хардверска и софтверска рјешења).
Уз помоћ стручњака Свјетске банке биће урађена и Стратегија развоја Водовода за сљедећих десет година, којима ће бити обухваћени и планови развоја нове као и санација постојеће водоводне мреже, чија је имплементација, поред саме контроле, основни услов за смањење губитака на мрежи, наведено је у Саопштењу из ДОО“Водовод и канализација“ Херцег Нови.