“Завод” Горана Марковића – интригантна књига са поетиком побуне

У оквиру пратећег програма 37. Филмског фестивала Херцег Нови – Монтенегро Филм Фестивала, у Дворани „Парк“ промовисана је нова књига “Завод” прослављеног редитеља Горана Марковића.

Познати редитељ, писац “Београдског трија”, и у овом роману испричао је интригантну причу о познатим житељима Београда, служећи се притом и ријечју и сликом. Главни протагонисти су психијатар и позоришни редитељ Хуго Клајн, пијанисткиња и музиколог Стана Ђурић и власник и директор „Политике“ Владислав Рибникар.

Прича о њиховим испреплетаним односима утолико је занимљивија што им се судбине и каријере преламају кроз двије различите епохе – прије и послије Другог свјетског рата, истакао је аутор.

-У претходној књизи која је имала доста успјеха, “Београдски трио” била је ријеч о троуглу и сагледавању тог феномена, као што је Голи оток. И сада се кроз љубавни троугао сагледава други дио наше историје, послије Првог Свјетског рата до ослобођења. Мени се свиђа тај, наоко љубавни заплет који заправо прича причу о нама, о нашој историји. Ја сам се потрудио да многе ствари сазнам, и да пренесем у тој књизи, о личностима које уопште нису познате, поред три јунака који су познати и мислим да ће људи открити нешто што нису знали.

Марковић, с обзиром на то да му је примарна дјелатност режија, све што напише, прво визуализује.

-Има једна замка. Многи, нарочито млади писци и сценаристи се ухвате за нешто што је јако интересантно и почну то да раде здушно, надајући се да ће крај некако само по себи да се појави. Али, то је огромна замка. Морате прије него сједнете да напишете, да имате комплетну ствар у глави, визију, конструкцију цијеле приче. Не смијете да препустите да дође само по себи, као, ваљда ће се појавити. Неће. Испашће мука и на крају ћете одустати, поручио је Марковић.

“Поетика Горана Марковића је поетика побуне. То је човјек који се досљедно у свим својим филмовима и романима, а претпостављам и у овоме, бави побуњеним човјеком, био он мали, спрам великог система, или неко ко припада том систему па се буни”, каже предсједник Савјета Фестивала, драматург Стеван Копривица.

Не мора увијек изгледати тако. Узмете “Флојда” Гагу Николића и учини вам се да он није човјек побуне; Гага је мангуп и у том његовом мангуперају, стоји побуна. Побуна против конвенције. Горан Марковић има специфичан стил у филмском приповиједању, а то је да на духовит начин говори о страшно горким и губитничким стварима. Има један француски теоретичар комедије, који је рекао да је добра комедија као кад прођете испод морског таласа, па вас то освјежи, а онда, када сте завршили, на устима остане горак укус соли. Е тај горак укус соли и чемера је нешто што је код Горана доминанта, поручио је Копривица.

На промоцији су све књиге продате, што говори о томе колико је овај умјетник цињењен, и како сваки његов нови учинак, да ли то био сценарио, режија или књига, изазива велику пажњу и прије него га људи виде/прочитају.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here