„Синајски тестамент“ открива мистерије прошлости

Недавно објављен нови, узбудљиви трилер „Синајски тестамент“ у издању „Лагуне“,  аутора новинара и писца Вање Булића, представљен је у оквиру претпоследње, добро посјећене вечери, 22. Међународног сајма Трг од књиге.

Читајући дјело заинтересовани могу назрети одговор на питање крије ли се у њему договор о подјели Синаја, мјесту сусрета три најдоминантније религије: хришћанства, ислама и јудаизама.

-„Синајски тестамент“ је био јако битан због овога што се догађа сада на Блиском истоку, и жао ми је кад сам почео да пишем књигу, уствари, срећан сам што се то није догодило, али ми је жао због саме књиге, јер би вероватно био другачији крај. Прича је везана за најстарији јужнословенски спис, старословенски спис на глагољици, то је молитвеник написан у манастиру Света Катарина у 11. веку који има 209 страна, а не зна се колико их недостаје. Дакле, на Синају је писан. Е, сад – шта је писано на тим странама које недостају? Да ли можда договор предака о подели Синаја за који су сви заинтересовани? Онда су се умешале стране службе, домаћа служба, политичари, мафија – сви желе у томе да профитирају. Имамо чак једно инвестиционо друштво из Америке које чине углавном богати Јевреји, а почиње убиством једног монаха испред синагоге у Београду, што је већ увод људима да узму да читају књигу.

Главни јунак и претходних Булићевих романа је новинар Новак Ивановић, а за читаоца представља својеврсни изазов да решавајући мистерију из прошлости пронађе кључ за актуелне догађаје на свјетској мапи.

-Кад решиш тајну из прошлости, решиш оно што се догађа данас, а ту је немогуће избећи религију и нашу историју и ту тесну повезаност. Искрено, људи често незрело причају. Црква је уствари одржала једну нацију кроз три и по века, колико су били Турци овде. Ја досад нисам имао никакву примедбу на оно што је везано за историју и религију, а људима може да се свиђа или не свиђа онај трилерски део, али без њега мислим да би људи тешко читали оно друго. Јако сам поносан кад ми приђу људи и кажу да их није интересовала историја док нису почели да читају моје књиге и сад је проучавају на неки начин. Не као научници, наравно, него су прво проверавали на интернету да ли је све истина што сам писао и онда их то полако увлачи у неку причу, и ево сад су то моји читаоци. Не морате ви да будете верник, али морате да поштујете то, и зато боли оно кад имаш искакања у религији у овоме што се догађа данас, поручио је Булић.

О „Синајском тестаменту“ који је објавила београдска “Лагуна”,  са аутором је разговарао новинар и писац Драгутин Минић Карло.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here