ОШ „ДАШО ПАВИЧИЋ“: УЧЕНИЧКА ПРЕДСТАВА О ЉЕКОВИТОМ БИЉУ

Један лимун „блијед и оцјеђен“ јер га сви користе током пандемије, румени шипак „сав орубан и самљевен, којем потаманише породицу“ јер је чисти витамин Ц, смоква „хранљива и античка, митска“, надасве симпатична наранџа „с Рујева“ јер је и тамо има, и љековита „хајдучка трава“, заиграли су јуче у интерактивној представи „Љековитим биљем против пандемије Ковида 19“ у ОШ „Дашо Павичић“. У помоћ су им притекли мало старији другари који су представили рузмарин, липу, кадуљу, вранилову траву и ловорику и њихова љековита својства.

Ученици трећег разреда ове школе под вођством наставница Јелене Ростовић и Будимирке Весели и ученици осмог разреда под менторством професорице Милице Ковачевић, извели су јавни час, интерактивну представу посвећену моћима и значају љековитог биља у свакодневном животу, а посебно у времену пандемије и изазова са којима се сусрећемо. У публици су били фармацеути, стоматолози, љекари, еколози, па су им ученици пред крај постављали питања, а они им одговарали.

Уз одлично осмишљен једночасовни програм, потрудили су се да сцену уреде у складу са темом па су припремили теглице са различитим биљем. кантарионовим уљем, правили су чај баш на позорници, припремили рецепте за чајеве и сирупе од љековитог биља, а потом је публика морала да открије о којој биљци из чаробне кугле је ријеч. И за послужење на крају, користили су благодети природе па су госте почастили соком од шипка, приганицама, баклавом од рогача и другим делицијама.

Задовољство умјећем дјеце и наставника, није крила др Марија Обрадовић, некадашња ученица ове школе.

-Била ми је част и задовољство да присуствујем интерактивној представи која је имала за циљ да свима нама покаже и приближи важност љековитог биља како у превенцији тако и у лијечењу, између осталог и ковид инфекције која нас окружује и која нас је лимитирала у нормалном животу, али и низа других обољења са којима се можемо сусретати. Дјеца су била изузетна. И ја сам била ученик школе „Дашо Павичић“ и увијек сам емотивно везана за њу и знам колико се у овој школи ради и колико дјеца лијепо и уче и стварају. Било је задовољство слушати их и морам рећи да су знали о љековитом биље много више него ја, а вјерујем и већина одраслих људи. Било је задовољство слушати их и едуковати се њиховим паметним излагањем и радом, казала је др Марија Обрадовић.

Еколог Оливера Доклестић, истакла је да је „уживала и пуно научила“ слушајући ученике и наставнике током представе, а потом нагласила да би ово могла бити увертира за покретање акције сакупљања биља на нашем подручју.

-Чини ми се да бисмо могли направити и малу акцију гдје бисмо могли укључити и родитеље и људе из Општине Херцег Нови, можда и незапослене и прикупљати биље па можда направити и малу фабрику. Некада смо имали „Љекобиље“ у Рисну, а било је засновано управо на ловорици, нема тога предузећа већ 15, 20 година, али можда би ми могли по нашим брдима, гдје градња још увијек није узнапредовала, да кренемо у акцију сакупљања преко школе, захваљујући овој предивној дјеци, а онда да видимо и неке међународне пројекте. Увијек да дјеца из школе буду покретачи, јер сте показали данас да сте изузетни, наставници фантастични и свака част школи „Дашо Павичић“ која покреће овако дивне акције и учи дјецу на најбољи начин шта значи суживот са природом, казала је Доклестић.

Јавни час попут овог је прилика да дјеца покажу како се ради у школи али и да на занимљив начин стекну нова знања, казао је директор школе Бранислав Кречковић.

-Свијет и вријеме у којем живимо је препуно изазова, а један од највећих са којим се суочавамо је пандемија Ковида 19. Наша еколошка секција жељела је да нам пружи другачији угао посматрања. Мислим да су овакви часови идеална прилика да се учи на другачији начин, уз максималну креативност наших ученика и наставника, а развија се свијест о природи, њеном значају и заштити, и колико зависимо од ње. Наш циљ је да од најмлађег узраста до старијих генерација, ученици схвате колико љековито биље и окружење може да помогне у изазовним ситуацијама, попут времена у којем живимо, казао је директор Кречковић.

Интерактивној представи је присуствовала и педагог Недјељка Стојановић Станојловић, сада у пензији, која је дјецу наградила слаткишима.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here