Предавање „Прва јужнословенска ћирилична штампана књига Октоих“ одржано у Бијелој

Предавањем протојереја-ставрофора Гојка Перовића на тему “ Прва јужнословенска ћирилична штампана књига Октоих-Првогласник, Цетиње 1494. године“, које је одржано у парохијском дому храма Полагања ризе Пресвете Богородице у Бијелој, почело је обиљежавање 200 година од изградње храма. Један од оригиналних примјерака ове књиге се налази у ризници овог храма.

Ове године се обиљежава 530 година од штампања Октоиха – Првогласника у  чувеној штампарији Ђурађа Црнојевића на Ободу. Октоих представља препјевану теологију, а псалтир је препјевани живот сваког човјека, казао је протојереј ставрофор Гојко Перовић.

-Октоих и минеј су старе књиге. У и једној и другој су Свети Сава, Свети Симеон Мироточиви и Стефан Дечански и други свети Немањићи означени црвеним словом. Тако да слободно можемо рећи да других споменика нити имамо нити нам требају, казао је Перовић.

Оригинални примјерак Октоиха који се налази у ризници храма Полагања Ризе Пресвете Богородице пронађен је педесетих година прошлог вијека , подсјетио је професор др Драго Шеровић.

-Октоих је нађен као богослужбена књига у цркви Свете Госпође на Вељем брду. Мој стриц Петар Шеровић који се тиме бавио читајући књигу и учествујући у литургијама, он је ту књигу  пронашао, проучио и схватио да је  Октоих Првогласник. Од тада је она у нашој цркви Полагања ризе Пресвете Богородице, казао је Шеровић.

Још један повод за организовање овог предавања је значајан јубилеј – 200 година од изградње храма, односно проширења старог храма из X или  XI вијека од којег је остала сачувана комплетна олтарска апсида са фрескописом из XIII вијека, казао је парох Драгомир  Видаковић.

-Ово је година вриједног и значајног јубијела. Као што и сваке године обиљежавамо 15.јула љетњу славу Полагање ризе Пресвете Богородице уочи самог празника организоваћемо духовну академију. За ову годину је најављени долазак патријарха српског Порфирија у Бијелу и Котор, који ће бити уприличен у септембру по Крстовдану.

Штампарија Црнојевића, прва је јужнословенска ћирилична штампарија и прва државна штампарија у свијету. Октоих је штампан у релативно великом броју, од чега је сачувано 105 примјерака.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here