Svjetskom premijerom filma “Pucnji u Marseju” reditelja Gordana Matića otvoreno je peto veče Filmskog festivala Herceg Novi – Montenegro film festivala u selekciji dugometražnog igranog filma.
Film prati sudski proces teroristima koji su bili saučesnici Vlade Georgijeva Černozemskog, glavnog atentatora na kralja Aleksandra od Jugoslavije i ministra spoljnih poslova Francuske, Luja Bartua. Kroz rekonstrukciju i dramatizaciju procesa, ali i kroz ono što je izostavljeno, ispričana je sudska drama najbliža istini o samom suđenju i epilogu po evropski mir.
Priča o atentatu, kao i o sudskom procesu do sada nije pokrivena na pravi način, zbog čega je produkcija ovog filma bila izazov, kazao je na konferenciji za novinare reditelj Gordan Matić.
– Dovoljno je vremena prošlo da bismo mogli da donosimo zaključke danas o tome, kako se repliciralo sve što se događalo tokom tok procesa. Ne govorim o atentatu, već onome šta je bilo i šta nije tokom suđenju. Nema tako velikih dešavanja u našoj istoriji koja su ostavila trag, a nisu filmski obrađena – navodi on.
Svetozar Cvetković, koji tumači ulogu advokata branioca, ističe da je cijela ideja bila zanimljiva, jer u istoriji ima dovoljno saznanja o ovom suđenju, ali po reakciji publike čini se da je, ipak, malo detalja bilo poznato.
– Zahvaljujući Gordanu koji se bavio direktno dokumentima sa izvorišta, uspio je da napravi nešto što ima dramsku strukturu, u kojoj ima dokumentarističko-igrani princip u samom filmu. Za glumca je uvijek to provokacija da se bavi time i da se uklopi u nešto što bi moglo da bude dokumentaristički princip, a da ostane vjeran svom zanatu.
Iznijeti ovakvu emotivnu priču zasnovanu na činjenicama bio je izazov i za glumca Vladimira Aleksića, koji glumi advokata tužioca.
– Izazovno u cijelom ovom filmu jeste da takvu jednu stvar kao što je suđenje gdje nisu ubacivane fiktivne činjenice da bi bilo uzbudljivije, emotivnije, sentimentalnije dovedemo do tog nivoda da bude uzbudljiva za gledaoce, a ne da bude samo iznošenje istinitih činjenica – kazao je on.
Reditelj Gordan Matić istakao je da sudnica kao scena nije zahvalna za jedan ovakav projekat, iako djeluje kao pozornica gdje su advokati glumci.
– Kada radite sudsku dramu, svedeni ste na jedan mali prostor. Pozorište može više da se bazira na dijalogu, a film bi morao dramaturški da se više bazira na akciji, odnosno na radnji. Veliki rediteljski izazov bio je kako izbalansirati nedostatak prostora za bilo kakvu akciju i radnju – objasnio je Matić.
Film je urađen u kombinaciji kolor i crno-bijele tehnike. Matić objašnjava da je želio, po uzoru na film “Nirnberški proces”, na taj način da tretira protagoniste i razdvoji dokumentarni od akcionog dijela filma.
– Što se tiče lažnih intervijua koji se nalaze u filmu, htjeli smo da oni budu vanvremenski, da mogu da sugerišu današnjem gledaocu kako je izgledao taj televizijski izgled – navodi reditelj i dodaje da je riječ o svojevrsnom eksperimentu u kojem su kombinovane i tehnike rezolucije 16:9 i 4:3, sa korekcijama boje, kako bi se stvorila mračnija atmosfera.
Na konferenciji za novinare moglo se čuti da je snimanje trajalo svega 6 dana, ali da u glumačkoj ekipi koja je radila na filmu nije bilo panike, mada je sav pritisak oko toga na sebe preuzeo reditelj Gordan Matić.
Matić je građu za film prikupljao iz više izvora, a još jedan od izazova bio je i adaptirati u scenario sudski transkrpit od 970 strana i svesti ga na 200.
Da baš Herceg Novi bude mjesto svjetske premijere ovog filmskog ostvarenja ne postoji konkretan razlog, ali kuriozitet koji na nekin način zaorkužuje premijeru Matićevog filma u gradu pod Orjenom je da je kralj Aleksandar za Francusku isplovio iz Zelenike.