Knjiga „Srpsko pitanje na prelomu epoha“ autorke Milane Babić, objavljena u izdanju banjalučke „Besjede“, predstavljena sinoć na Trgu od knjige, otvara brojna pitanja počevši od onog: da li smo u boljoj situaciji u odnosu na devedesete godine prošlog vijeka, do onog koliko je svijetu, posebno Rusiji, važno srpsko pitanje na Balkanu, ili zašto Zapad ima dvostruke aršine u odnosu na Kosovo i Republiku Srpsku. Osim što poziva na dalju raspravu i istraživanje knjiga daje i jedan, ključni odgovor – „osnovni srpski problem je nedostatak kulturnog obrasca sa kojim je uvijek povezan i moralni obrazac“, a put u budućnost zavisi od toga kako ćemo ga odmjeravati u odnosu na ključne tačke, rekao je recenzent ovog izdanja dr Zoran Čvorović.
On je takože govorio o „poraznom bilansu srpskog naroda u 20. vijeku” i naglasio da svaki „preobražaj počinje ispovješću i svođenjem računa sa sobom.“
Tokom desetogodišnjeg rada,koliko je trajala priprema knjige, Milana Babić je razgovarala samnogim sagovornicima, „zabrinutim zatočenicima srpskog stanovišta“ a u svojim autorskim tekstovima spuštala se u najmračnije bezdane srpskih grešaka i zabluda, poraza i pogibija, izdaja i bratskih omraza. I nije ostajala samo na nivou faktografije već je zajedno sa svojim sagovornicima pokušavala da sagleda 20, vijek srpskog naroda u okvirima viševjekovnog „sukoba civilizacija i univerzalnim sukobom Dobra i Zla.
Čvorović citira da je „obećana budućnost bila cijena našeg zaborava“, i dodaje da Milana Babić ne vjeruje u takvu budućnost a u nacionalnim stramputicama prošlog traži traži putokaze za 21. vijek.
Dar Milane Babić da jasno iznese svoje i stavove najvećih srpskih intelektualaca zaslužuje nastavak, ocijenila je književna kritika, ističući i da je knjiga premda motivisana ličnom zapitanošću za cilj postavila izdizanje iznad dnevne politike i ostvarila autentičan „međurazgovor“ najvećih umova današnjice.
Svoje obraćanje na promociji Milana Babić završila je odgovarajući na pitanje „kako se uopšte desilo da se pitamo da li smo mi evropska cvilizacija, mi koji smo ishodište te civilizacije u punom smislu riječi“, ali i kako da iskoračimo iz ove situacije. Prema njenim riječima većina njenih sagovornika je dala slične kompatibilne odgovore: „veliki, svjetski sistem“ ideka svom kraju a u tome ćemo mi moći da ostvarimo neke svoje ciljeve a glavni je „srpsko ujedinjenje.“
Milana Babić, profesorica srpskog jezika i diplomirani teolog, predsjednica književnog udruženja „Susret“, koordinatorka „Besmrtnog puka“ za Republiku Srpsku, novinarstvom se kao saradnik „Svetigore“, „Slobodne Hercegovine“, „Novog standarda“ i „Pečata“ bavi od 2010. godine.
Večeras od 21 sat na Trgu od knjige planirano je predstavljanje knjige „Boka Kotorska i komentari“ Miloša Crnjanskog. O ovom izdanju hercegnovske knjižare So govoriće urednik edicije Bokeljologija i književnik NikolaMalović i književni kritičar Mladen Vesković.